Śruba Archimedesa tłumi hałas

Grzegorz Pietrzak, 2011-12-30, 16:06
kategoria:
Ze świata nauki
Opracowany przez dra inż. Wojciecha Łapkę filtr akustyczny zdobył w czwartek tytuł "Wynalazek roku 2011". Jego rdzeniem jest śruba Archimedesa - urządzenie, które w przeszłości było wykorzystywane do pompowania wody.Śruba Archimedesa.


Konkurs "Wynalazek roku 2011" został zorganizowany przez Miasto Poznań. W jego ramach nagrodzono też twórców aplikacji "Art4Europe" - otrzymała ona miano "Innowacji roku".
Wspomniana aplikacja rozpoznaje dzieła, które sfotografujemy i dostarcza o nich informacji, takich jak powstania, autor, farby, którymi namalowano obraz.
Do finału zakwalifikowały się, oprócz tych, jeszcze 4 projekty.

Helikoidalny rezonator (tak nazywa się to urządzenie) pozwala na tłumienie hałasu pochodzącego np. z instalacji wentylacyjnych.

Koncepcja polega na umieszczeniu profilu helikoidalnego (czyli rury z czymś, co przypomina wyglądem śrubę jaką mamy w maszynkach do mielenia mięsa - przyp. red.) do kanałów klimatyzacyjnych, kominowych i wentylacyjnych, gdzie występuje źródło hałasu.
dr inż. Wojciech Łapka, poznan.naszemiasto.pl


Powstający w tej rurze rezonans pozwala na wytłumienie niepotrzebnych dźwięków tzn. zmniejszenie o co najmniej 10 dB głośności dźwięków w pewnym paśmie częstotliwości (zależnym od kształtu i wielkości filtra).


Śruba Archimedesa przeważnie jest wykorzystywana do pompowania wody z terenów położonych niżej na tereny położone wyżej.

wpi.poznan.pl, poznan.naszemiasto.pl, pap.pl

Udostępnij

Nie jesteś zalogowany!
Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.