Wstęp do simpleTex-a

Grzegorz Pietrzak, 2011-09-16
0:0

Witam w kursie przedstawiającym zasady wpisywania tekstu na naszej stronie.

Klasyczne wpisywanie treści przynosi efekty - jak już pewnie zdążyliście zauważyć, każdy tekst, który "normalnie" wpiszecie w komentarzach, kursach itd. będzie poprawnie wyświetlany na stronie, wyświetlane też będą "entery" (dalej nazywane: łamanie linii).

Ten sposób wpisywania treści jest niezbyt efektywny - pisząc tak, nie możemy np. stosować pogrubienia, pisać równań matematycznych.
Jest to możliwe dopiero po zastosowaniu znaczników. Znacznik (na naszej stronie) jest to tekst zapisany w nawiasach klamrowych '{' i '}'.
Jednym ze znaczników jest {b}, który służy do pogrubiania tekstu.


Znaczniki zawsze występują parami.
Wpisując pierwszy znacznik, np. {b}, określamy, w którym miejscu zaczyna się fragment, który chcemy pogrubić.

Drugi znacznik jest zawsze podobny do pierwszego.
Różni się od niego tym, że zaraz po pierwszym nawiasie '{' dodajemy prawy ukośnik '/' (na większości klawiatur tym samym klawiszem wpisuje się znak '?' i wspomniany ukośnik) - ten znacznik służy do zaznaczania końca pogrubianego fragmentu.

W praktyce wpisywany przez nas tekst wygląda np. tak {b}występują parami{/b}.


Nie jest konieczne pamiętanie wszystkich znaczników - gdy edytujemy jakiś tekst, tuż nad nim znajduje się zawsze pasek z przyciskami. Ich kliknięcie powoduje automatyczne wpisanie odpowiedniej pary znaczników.
Poza tym zawsze można skorzystać z odpowiedniej listy - np. z tej, którą zamieściłem w kursie.Po zakończeniu wpisywania można kliknąć na przycisk "wyślij" lub "zapisz" - na stronie zostanie zamieszczone to, co wpisaliśmy.

Od tego momentu nie będziemy już mogli zmienić treści komentarza - będziemy jednak mogli go skasować, jeśli nikt nie napisze kolejnego. Potem oczywiście można go ponownie wysłać.
Po umieszczeniu kursu lub zadania będziemy mogli nadal je edytować, ale nie można edytować żadnego testu, jeśli co najmniej jedna osoba go rozwiąże.

Podobne Następny

Nie jesteś zalogowany!


Autorem "Wstęp do simpleTex-a" jest Grzegorz Pietrzak.
Zabrania się kopiowania, rozpowszechniania i udostępniania materiałów zawartych w Serwisie.

Serwis SOFIZMAT nie odpowiada za treść umieszczanych materiałów, grafik, komentarzy oraz wszelkich innych wpisów pochodzących od użytkowników serwisu.

Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.