Jaki kierunek studiów?

Grzegorz Pietrzak, 2012-04-21, 9:30
kategoria:
Inne
Badanie przeprowadzone na początku marca przez Uczelnię Vistula pokazało, że kierunki techniczne są uważane przez maturzystów za najbardziej atrakcyjne ze względu na możliwość znalezienia dobrej pracy.
44% ankietowanych maturzystów oceniło je najwyżej.
Uczelnie techniczne (wg ankietowanych) dają najlepsze możliwości zawodowe.
Źródło grafiki: publicdomainpictures.net


Badanie przeprowadzono w dniach 1-3 marca 2012. Uczestniczyło w nim 244 maturzystów obecnych na XVII Salonie Edukacyjnym PERSPEKTYWY.

Wysoko oceniano także kierunki medyczne i ekonomiczne. Studia humanistyczne i turystyczne były oceniane bardzo nisko (można zauważyć, że , ale , pomijając już, że ).
techniczne44%
medyczne25%
ekonomiczne20%
humanistyczne7%
sport, turystyka, rekreacja4%


A oto odpowiedź na niską ocenę ostatniej grupy kierunków:
To mit powielany od wielu lat. Nasi absolwenci nie narzekają na brak pracy. Znajdują ją zarówno w turystyce biznesowej, jak i masowej, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Krzysztof Celuch z Wyższej Szkoły Turystyki i Rekreacji {naukawpolsce.pap.pl)Badania wykazały też, że duża grupa maturzystów podejmuje decyzję o wyborze kierunku niemalże w ostatniej chwili. 49% badanych nie podjęło jej jeszcze na dwa miesiące przed maturą.

Zdaniem prof. Jana Fazlagić'a (eksperta ds. zarządzania wiedzą z Uczelni Vistula) świadczy to o brakach systemu nauczania w szkołach średnich i gimnazjach. Uważa, że istnieje zagrożenie, iż maturzyści przy podejmowaniu decyzji nie będą uwzględniać swoich "predyspozycji osobowościowych i zainteresowań".

Druga część tekstu.

pap.pl

Udostępnij

Nie jesteś zalogowany!
Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.