ISON żyje!

Sławomir Jemielity, 2013-11-27, 23:45
kategoria:
Ze świata nauki
Kometa C/2012 S1 (ISON) weszła właśnie w pole widzenia satelity SOHO i wygląda na to, że jest w dobrej formie - informuje serwis SpaceWeather.com.
Kometa C/2012 S1 (ISON) przejdzie najbliżej Słońca 28 listopada i znajdzie się wtedy tylko 1,86 miliona kilometrów od centrum naszej dziennej gwiazdy. Na sferze niebieskiej oba ciała będzie dzielił dystans tylko 1,3 stopnia.

Z tych względów już 2-3 dni temu kometa zniknęła w łunie Słońca i nie można jej obserwować z Ziemi. Na szczęście weszła ona właśnie w pole widzenia satelity Solar and Heliospheric Observatory (SOHO).

Jeszcze wczoraj wydawało się, że kometa ISON mogła zakończyć już swój żywot. Do takich pesymistycznych wniosków doszli astronomowie, analizując dane uzyskane na falach milimetrowych teleskopem IRAM w Hiszpanii. Pomiędzy 21 a 25 listopada natężenie linii molekularnych w widmach komety spadło o czynnik 20. To sugerowało, że jądro komety albo przestało być aktywne, albo wręcz rozpadło się.Najnowsze obrazy z SOHO wskazują jednak, że kometa jest jasna i wydaje się być w dobrej formie. Plotki o jej śmierci mogły więc okazać się przedwczesne. (PAP)

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij

Nie jesteś zalogowany!
Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.