Nagroda dla prof. Rzążewskiego.

Sławomir Jemielity, 2013-12-15, 23:53
kategoria:
Ze świata nauki
Międzynarodowa Komisja Optyki (ICO) przyznała prof. Kazimierzowi Rzążewskiemu z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie Nagrodę Galileusza. Dostają ją wybitni naukowcy związani z optyką, którzy pracować musieli w niesprzyjających warunkach.


Nagrodę prof. Rzążewski otrzymał za "osiągnięcia naukowe w dziedzinie teoretycznej optyki kwantowej, teorii zimnych gazów kwantowych, teorii oddziaływania z materią światła laserowego o wielkim natężeniu oraz za zbudowanie polskiej szkoły optyki kwantowej w trudnych warunkach politycznych."

ICO Galileo Galilei Award przyznawana jest za wybitne osiągnięcia dotyczące optyki kwantowej dokonane w niesprzyjających okolicznościach, czyli np. w trudnych warunkach ekonomicznych lub społecznych, albo przy braku dostępu do urządzeń albo do źródeł informacji. Wręczana jest od 1994 r. Prof. Rzążewski jest pierwszym polskim laureatem tej nagrody. Laureaci z poprzednich lat pochodzili m.in. z Rosji, Indii, Rumunii, Ukrainy, Czech, Brazylii czy Iranu.

Naukowiec od 1988 r. jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. W latach 1998-2002 był dyrektorem tej placówki. Związany jest również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zainteresowania badawcze związane są z optyką kwantową i problemami mechaniki kwantowej. Jego najnowsze prace dotyczyły teorii zimnych gazów kwantowych, szczególnie kondensatu Bosego-Einsteina. Kondensat Bosego-Einsteina jest uważany czasem za odrębny stan skupienia materii (obok plazmy i trzech "zwykłych" stanów spotykanych w warunkach ziemskich).

Nagroda Galileusza to srebrny medal i gratyfikacja finansowa.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij

Nie jesteś zalogowany!
Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.