Prawo Archimedesa. 3.01

Sławomir Jemielity, 2011-09-15, poziom: łatwy
0:0
W naczyniu o kształcie walca o przekroju poprzecznym , wlano cieczy o gęstości , następnie włożono do cieczy ciało o objętości i gęstości . Jak zmieniło się ciśnienie na dno naczynia? Jak zmieniło się parcie na dno naczynia?1. krok rozwiązaniaPo wrzuceniu ciała do cieczy (ciało pływa - dlaczego?) poziom cieczy się podniesie. Konsekwencją tego jest wzrost ciśnienia. Wpierw jednak pomyślmy co stało się z parciem. Na ciało ze strony cieczy działa siła wyporu. Z III zasady dynamiki (zasady dynamiki są obecne w każdym dziale fizyki - warto je dobrze rozumieć) wynika, że również ciało działa na ciecz taką samą co do wartości tylko przeciwnie skierowaną siłą. Ta siła dodaje się do parcia wywieranego przez ciecz na dno. Wniosek: siła parcia rośnie o wartość siły wyporu. Obliczmy tę siłę posługując się prawem Archimedesa.

- objętość wypartej cieczy, a zarazem objętość zanurzonej części ciała. Niestety nie wiemy jaka część ciała jest zanurzona. Wiemy jednak, że ciało pływa, a to oznacza, że siła wyporu jest równoważona przez siłę ciężkości.
Ciężar jest iloczynem masy ciała i przyspieszenia ziemskiego. Masa zaś to iloczyn gęstości ciała i jego (całej) objętości.

Zatem siła wyporu

O tyle właśnie wzrosło parcie na dno naczynia. Przyrost ciśnienia liczymy z definicji


Zastanów się nad innym sposobem rozwiązania tego zadania.

Podobne Następny

Nie jesteś zalogowany!

Inne materiały z tej kategorii

KURSY


Prawo Archimedesa
Sławomir Jemielity, 1
Prawo Archimedesa Archimedes W gimnazjum szło to jakoś tak: Na ciało zanurzone w cieczy działa z jej strony siła wyporu skierowana pionowo w górę i równa ciężarowi cieczy wypartej przez to ciało. Nie mam nic przeciwko temu sformułowaniu, al...


TESTY


Prawo Archimedesa. 3.01
Sławomir Jemielity, poziom: łatwy, 1

Prawo Archimedesa. 3.02
Sławomir Jemielity, poziom: łatwy, 1

Prawo Archimedesa. 3.03
Sławomir Jemielity, poziom: łatwy, 1

Prawo Archimedesa. 3.04
Sławomir Jemielity, poziom: łatwy, 1


FILMY

Nie znaleziono żadnych materiałów.


Autorem "Prawo Archimedesa. 3.01" jest Sławomir Jemielity.
Zabrania się kopiowania, rozpowszechniania i udostępniania materiałów zawartych w Serwisie.

Serwis SOFIZMAT nie odpowiada za treść umieszczanych materiałów, grafik, komentarzy oraz wszelkich innych wpisów pochodzących od użytkowników serwisu.

Korzystanie z witryny www.SOFIZMAT.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie
plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.